A lapostető rétegrend lehet egyenes, vagy fordított.
Egyenes rétegrend esetén legfelül a vízszigetelés van, alatta a hőszigetelés, míg fordított rétegrend esetén a hőszigetelés van felül, azt érheti csapadék.
Szinte kizárólag egyenes rétegrendet javasolunk több okból is:
A hőszigetelés védve van a csapadéktól, ezért nem szívja meg magát vízzel. Bár a zártcellás XPS csak minimálisan vesz fel vizet, de a legnagyobb probléma, hogy a víz a szigetelés alá is bemegy, próbálja azt felnyomni. Így a hőszigetelés valódi értéke nagyon leromlik. Ha a hőszigetelés védve van, akkor rakhatunk olcsóbb nyitott cellás lépésálló EPS lapokat is, hiszen azt víz nem érheti. Persze a kivitelezést is akkor kell végezni, amikor nem érheti víz az EPS lapokat, különben ki kell szellőztetni a tetőt a vízszigetelés alatt rekedt párától.
Fordított rétegrend elkészítése egyszerübb. Az elkészült vízszigetelésre fektetjük az XPS lapokat átfedéssel, geotextiliát rakunk rá, majd kaviccsal leterheljük kb. 5 cm vastagságban.
A javítás, felújítás ezért igen munkaigényes, hiszen a kavics letermelésével kell kezdeni a munkát.
Bitumenes lemez
Az alábbi rétegrend egy igen jó minőségű Bauder rendszer új építésű tetőszigetelés kialakítására beton födémen.
A használt hőszigetelés PIR hab tábla, amely egyedülálló teljesítménnyel bír kis vastagságban. 12 cm PIR habbal kiváltható 22-23 cm vastag XPS, így egy vékony héjalásu tetőt kapunk, kíváló vízszigeteléssel.
PVC
PVC szigetelésnél alulra (ami lehet új tető esetében trpézlemez, beton, stb...) PE fóliát terítünk ami a párazárást szolgálja. Erre jön a hőszigetelés, ami prktikusan a lejtést is megadja. Erre jön egy elválasztóréteg goetextil, majd legfelülre a PVC szigetelés. A PVC szigetelés és Polisztirol hőszigetelés közé azért kell egy geofilc elválasztóréteg, mert a polisztirol lassú kémiai reakció következményeként kivonja a lágyítót a PVC szigetelésből.
A hőszigetelés kiválasztásánál figyelembe veendő szempontos:
-
Tűzállóság.
Más paraméterek vonatkoznak egy családi házra, mint egy társasházra, ipari létesítményre, vagy bevásárlóközpontra. A járható kőzetgyapot minden tekintetben megfelel egyenes rétegrendű tetők hőszigeteléseként, fontos azonban, hogy kivitelezés során az anyag ne kapjon vizet.
-
Vastagság.
Amennyiben kritikus a vastagság, nem építhetünk be tetszőleges anyagot. Ha az EPS szigetelés túl vastag lenne, akkor XPS, vagy méginkább PIR hab hőszigetelést javaslunk beépíteni. Bár a PIR szigetelés drága, de a sokkal jobb teljesítménye miatt (lambda 0,022) vékonyabb a vele egyenértékű XPS szigeteléssel. Ráadásul a szállítási díja is jóval kedvezőbb a kisebb térfogat miatt.
-
Ár/Teljesítmény.
Az ár/teljesítmény tekintetében általunk preferált hőszigetelés a PIR és az XPS táblás anyagok. Jó a teherbírásuk, nem esik össze, az esetlegesen bekerülő víz nem rontja le jelentősen a hőszigetelő képességét. Bauder rendszer , Bachl rendszer
Új tetők esetében, ha bitumenes lemez vízszigetelést alkalmazunk, akkor kizárólag kétrétegű szigetelést használunk, PVC szigetelésnél pedig egy réteget.
Bitumenes vízszigetelés Új tetők esetén
Mindkét réteg minősített alaplemez illetve zárólemez kell hogy legyen. A két réteg vastagsága összesen minimum 8 mm. Az alsó réteg un homokolt lemez, amit kellősített betonra teljes felületü lángolvasztással rögzítünk. Ha hőszigetelésre kell felvinni az első réteget, akkor azt mechanikai rögzítéssel oldjuk meg a hőszigetelésen keresztül a födémbe (ami lehet fa, trapézlemez, vagy beton). A lemezeket egymáshoz mindenképp forró levegővel, vagy lánggal végezzük annak függyvényében, hogy milyen a hőszigetelés. Léteznek öntapadós lemezek is kifejezetten a hőszigetelés lezárására. A második réteget mindig teljes felületű lángolvasztással rögzítjük. A zárólemezt az UV sugárzás ellen is védeni kell, így ezek palaörleményes lemezek.
Az alábbi kép egy homokolt lemez mechanikai rögzítését mutatja lejtbetonra. Az alatta lévő régi EPDM szigetelést perforáltuk, feszültségmentesítettük.
Záró rétegként Bauder EP4 ard SBS palaörleményes bitumenes lemezt használtunk. Egy rétegben is lehet felüjítást végezni, ha a lemez erre minősítva van és a hordozó minősége ezt lehetővé teszi.
PVC vízszigetelés Új tetők esetén
A PVC vízszigetelés egyrétegű. Minden esetben egy geofilc elválasztóréteget használunk a PVC szigetelés alatt. Ha bitumens lemezt akarunk újraszigetelni PVC lemezzel, akkor a geofilc egy védőréteget képez, ami a mechanikai sérüléstől védi a PVC szigetelést. Ha pedig polisztirol hőszigetelésre rakjuk a PVC szigetelést, akkor a köztük lévő geofilc meggátolja a káros kémiai folyamatokat a PVC és a polisztirol között.
A geofilc minőségét és paramétereit a hordozóréteg határozza meg, valamint a PVC rögzítése, ami lehet födémhez csavarral erősített, vagy kaviccsal terhelt. Ha csavarral rögzítjük a PVC-t, akkor a geofilc hőkezelt kell, hogy legyen, hogy átfúráskor ne tekeredjen az anyag a fúrószárra. Geofilc helyett használhatunk üvegfátylat is.
A lapostetők első réteg bitumenes lemezét, vagy egyrétegű PVC szigetelés esetén a PVC lemezt mechanikailag kell rögzíteni a födémhez a hőszigetelésen keresztül. A födém lehet beton, trapézlemez, vagy fa. A rögzítőelemek kiválasztásánál is lehet dübeles, vagy dübel nélküli rögzítés. Előfúrt betonba közvetlenül csavarozható EJOT betoncsavar tárcsás alátéttel, vagy dübeles rögzítés rövidebb csavarral.
A mechanikailag rögzített lemeznek minősített lemeznek kell lenni, amely elég erős ahhoz, hogy a szélszívás ne tépje fel az alsó lemezt. Oxidbitumenes lemezeknél, a szélszívás miatt a lemez átszakíthatja az alátétet.
Ökölszabály, hogy a tetők széleinél a m2-kénti rögzítőelemszám 6, a sarkoknál 9, a középső mezőben 3.
Érdekesség, hogy az attika falak szélei közelében a szélszívást (vortex) ki tudjuk használni a tető kiszellőztetésére. A szél légnyomáskülönbséget okoz a szélső területeken, szívás alakul ki, amit egy egyirányba nyíló páraszellőzőn keresztül kiszellőzteti a tetőben felgyülemlett párát, nedvességet.
Új nagyméretű tetők esetén, különösen ha nincs, vagy nagyon kevés a felépítmény, akkor érdemes PVC vízszigetelést alkalmazni, mert a nagyobb vízszintes felületen gyorsan lehet automatával dolgozni, szélesebb az anyag, mint a bitumenes lemez és elég csak egy rétegben szigetelni. Nagyobb csarnokoknál, pl. logisztikai központok, bevásárlóközpontok, szinte csak PVC szigeteléssel találkozunk. Bár a PVC sérülékenyebb a mechanikai behatásokra, mint a bitumenes lemez, ha a tetőn nem végeznek rendszeres karbantartási munkákat, akkor a PVC szigetelés jó választás.
Családi házaknál, ha extra hőszigetelést szeretnének a tetőre, akkor szintén PVC szigetelést ajánljuk.
A bitumens szigetelés 2 rétegben költségesebb és munkaigényesebb, de a teljes felületü lángolvasztásnak köszönhetően szintén megbízható vízszigetelés. Míg a PVC tipikusan 1,5 mm vastag, addig a 2 réteg bitumenes lemez 8-9 mm. Bitumenes lemeznél azonban jóval nagyobb minőségi különbségek vannak az anyagok között, mint PVC szigetelő anyagok között. Csak APP (nyáron) vagy SBS (többi évszak) modifikált anyagokat érdemes használni, abból is a nagy multu gyártók termékeit. Mi az esetek 90%-ban Bauder termékeket használunk kivitelezéshez, oxidbitumenes lemezeket soha, a minőségük nagyon gyenge. Elöregedett bitumenes lemez szigetelés felújításánaál - ha nem kell hőszigetelés-, akkor általában minőségi bitumenes zárólemezt használunk.
Az anyag tartósságát illetően az UV sugárzás roncsolja legjobban az anyagokat. A PVC szigetelésből a lágyító anyag távozik, a felület lassan elveszti rugalmasságát és mikrorepedések alakulnak ki a felületen. A kavicsterhelt tetők esetében az UV hatással kevésbé kell számolni. A repedezett felszínhez sok esetben már nem tudjuk az új anyagot kellő minőségben rámelegíteni. Speciális oldószeres tisztítók segítenek a tapadás minőségének javításában.
Az egyrétegű SBS modifikált bitumenes szigetelés és a PVC szigetelés várható élettartalma kb. 15 év. A kétrétegű minőségi SBS bitumenes vízszigetelés várható élettartalma 15-20 év.
Kent szigetelst lapostetőknél csak rendszerben szabad használni. A rendszer része a vízszigetelő anyag, hajlaterősítő szalag, tömítőanyag.
Hiába rugalmas egy kent szigetelés, a csatlakozásoknál, különböző hőtágulású anyagok találkozásánál, erősítőszalag használata szükséges.
Ha pl. egy szigetelés 150% nyúlik, akkor felvetődik a kérdés, hogy miért repedt el az alábbi képen látható módon. Ha a szigetelés teljes felületen tapad a hordozóra és a szigetelés vastagsága 1 mm, akkor belátható, hogy elég egy kis dilatáció is, hogy a szigetelés elszakadjon. Itt a nyíróerő hatására történt a szakadás, de könnyen meg lehetett volna előzni vagy egy rugalmas butylkaucsuk öntapadós szalag használatával, vagy egy kevésbé rugalmas poliészter szalag használatával. Ilyenkor ugyanis egyenletes az anyag nyúlása és ha minden mm tud másfélszeresére nyúlni, akkor belátható, hogy ez a repedés nem következett volna be.
A repedések mentén tömítőanyagot használtunk, a legproblémásabb helyeken plusz poliészter szalagot is használtunk. A tömítések után a teljes felület kapott egy egybefüggő szigetelést 2 rétegben.
Ha a lapostető nagyon rossz állapotban van, a hordozóréteg nem stabil, vagy a tetőszigetelés alatt nagy a víztartalom, akkor nem javasoljuk a kent szigetelés használatát. A nem megfelelő stabilitású hordozó miatt a kent szigetelés is elöbb utóbb el fog szakadni. Ha a tető nincs kiszellőztetve, akkor a nyári melegben akkora lesz a páradiffúzió, hogy a kent szigetelést fel fogja nyomni, léghólyagok alakulnak ki a tetőn. Ezek a kent szigetelések ugyanis pozitív oldali vízszigetelések, a tető belseje felőli páradiffúzió egy negatív víznyomást eredményez.
A kent szigetelés rendszerünk:
Diasen
- Acriflex Fybro 2 komponensű vízszigetelés, repedésáthidaló a csatlakozásokhoz, problémás helyekhez
- Poliészter szalag Acriflex Fybroba ágyazva
- Acriflex PRO vízszigetelés 2 rétegben, 2 Kg/m2 kiadóssággal.
- Diaseal Strong PU rugalmas tömítőbővebb információ ezekről a termékekről: Diasen
Gaco
- Gaco SeamSeal rugalmas tömítő (szilikon), vagy GacoMesh poliészter szalag
- GacoPro szilikon 2 rétegbenbővebb információ ezekről a termékekről: Gaco
A fújt poliuretán hab (SPF - Sprayed Poliurethane Foam) egy igen jó hőszigetelő képességű kétkomponensű anyag, amit szórással hordunk fel a tetőre. Ezt a technológiát csak szélcsendben lehet alkalmazni, a levegő páratartalma is alacsony kell, hogy legyen, ellenkező esetben a két kompnens a másodperc töredéke alatt megköt, de nem a hordozón. 14 Celsius fok alatt nem szabad szórni. A két komponens a szórást követően igen gyorsan megköt a felületen, de egyszerre nem szabad vastag réteget fújni, több vékonyabb réteggel érjük el az optimális hőszigetelést. A hab már 3-4 cm vastagságtól vízzáró, de az UV védelmmel kell ellátni, ellenkező esetben az UV sugárzás gyorsan tönkreteszi a felső réteget.
A legtöbb esetben olcsó akril alapu UV védelmet használnak, aminek élettartalma nem több, mint 2-3 év. Az olcsó bevonatok az eső hatására felpuhulnak és elvékonyodnak. A szórásnál óhatatlanul képződnek olyan felületi egyenetlenségek, ahol a víz tartósan megmarad. Ezeken a helyeken az UV védő bevonat élettartalma még a két évet sem éri el.
Az utóbbi időben megjelentek jobb minőségű UV védők, de ami miatt mégsem ajánljuk a fujt purhab szigetelést lapostetőre, az a mechanikai sérülékenységük miatt van. A madarak, különösen a Csóka és Varju előszeretettel csípkedik ki a szigetelést. A kivitelezők próbálkoznak kiépíteni madár risztó rendszereket, de egy idő után a madarak hozzászoknak, ezért hosszú távon hatástalan.
A lapostetőket ért UV sugárzás roncsoló hatása a legnagyobb, mind PVC, mind bitumenes lemez esetében. Az általunk használt Oriplast Reflex kenhető bevonat egy ultrareflexios fehér bevonat kerámiagyönygyökkel, amik a beeső sugárzás 90%-t visszaverik. Így a védett bitumenes lemez felülete nem roncsolódik tovább az UV sugárzástól, másrészt nem melegszik fel a nyári kánikulában.
A bitumenes lemezre csak 6 hónap után hordható fel ez a réteg, mert addig oldószer kipárolgás lép fel, olajos a felület, ami egyrészt az anyag tökéletes tapadását gátolja, másrészt annak elszíneződését okozhatja.
További információ az Oriplast Reflex anyagról: innen letölthető
Extenzív zöldtetők esetében új tetők kivitelezésénél többféle rendszerrel dolgozhatunk, de a vízszigetelés minősítetten gyökérálló lemez kell hogy legyen.
Zöldtető hő és vízszigetelése
Az általunk használt Bauder rendszer hő és vízszigetelésre, felülről lefelé haladva a rétegrendben:
- Bauder Flex WF5 gyökérálló zárólemez
- Bauder TEC KSA DUO alaplemez
- Bauder PIR FA kétoldalt alu tábla 120 mm
- Bauder Therm DS2 párazáró bitumenes lemez
- Burkolit V kellősítő
- Betonfödém
A vízszigetelést elárasztással ellenőrizzük, 48 órán át tartjuk a vízfeltöltést és ha minden rendben, utána kezdőthet a zöldtető kialakítása.
Zöldtető vízszigetelés feletti rétegrendje
A vízszigetelés fölött van a zöldtetős rendszer. Mi vagy a Bauder rendszert, vagy az Archigreen által gyártott rendszert preferáljuk. A rendszer központi eleme a víztartó drain lemez, ami tárolja a csapadékot, nem engedi, hogy a víz a tetőről távozzon.
Bauder rendszer:
- Extenzív ültetőtőzeg
- Bauder FV125 szűrőfátyol
- Bauder DSE20 drén, víztároló
- Bauder WB300 poliészter védőfátyol
- 12cm magas alu kavicsléc
- SDS extenzív ültetőközeg
- PL300 elválasztó réteg
- SedumDrain25 víztároló
- FL150 geotextilia
- 12cm magas alu kavicsléc